"HIV to najmniejszy problem z wszystkich" - Grzegorz o życiu z wirusem

01.12.2023Autor: Wywiad dla Noizz.pl

"Walczyłem dziesięć lat z uzależnieniem, przeszedłem raka i tak naprawdę HIV jest z tego wszystkiego najmniejszym problemem" - mówi Grzegorz Jezierski, który żyje z wirusem od 2018 roku.

W Polsce z HIV żyje około 20 tys. osób, z czego 16-20% nie wie o zakażeniu. W 2022 roku wykryto ponad 2,3 tys. nowych przypadków. W Polsce obserwuje się stały wzrost nowych zakażeń, podczas gdy w większości krajów świata liczba systematycznie spada.

"Byłem po czterdziestce i miałem świadomość, że decyzje pod wpływem uzależnienia mogą mieć konsekwencje. Dowiedziałem się w lutym 2018 roku i poczułem ulgę - w końcu zrozumiałem skąd przewlekłe zmęczenie."

"Wiedziałem o istnieniu leków i możliwości osiągnięcia niewykrywalności. Moja wewnętrzna stygma jest mała - nie boję się o tym mówić."

Grzegorz działa w organizacji wspierającej osoby z HIV. Klienci zgłaszają się z trzema grupami pytań:

**Pytania medyczne:** kiedy zaczną działać leki, kiedy stanę się niewykrywalny

**Pytania o seks:** czy będę mógł uprawiać seks, kiedy będę mógł współżyć

**Życie codzienne:** czy mogę uprawiać sport, czy trzeba się zdrowo odżywiać

**Młodzi mężczyźni (20+):** wiedzą, że to poważne, ale bez dużej stygmy

**Mężczyźni 40+:** często sądzą, że to koniec życia - "kara za seks", "sama wina". To pokolenie pamiętające lata 80., kiedy Kotański zakładał ośrodki a lokalna społeczność rzucała kamieniami.

"Zażywam refundowane leki raz dziennie, po które idę do poradni raz na dwa miesiące. Raz na pół roku badania krwi i moczu - sprawdza się poziom wirusa, układ immunologiczny, wątrobę i nerki."

"To jedna tabletka dziennie i regularne kontrole. Największą wartością testowania jest to, że im wcześniej wykryjesz HIV, tym mniejszy problem w życiu."

"Wiremia to liczba kopii wirusa w mililitrze krwi. U mnie na początku było 70 tys., co lekarka nazwała niskim poziomem. Przy regularnym przyjmowaniu leków wiremia w 2-3 miesiące spada poniżej 20 kopii na mililitr."

"Po sześciu miesiącach utrzymania tego stanu można z pewnością powiedzieć, że osoba nie przekaże wirusa nawet przy stosunku bez zabezpieczenia."

"Pary mieszane (jedna osoba HIV+ z niewykrywalną wiremią, druga HIV-) uprawiały seks bez prezerwatywy 77 tysięcy razy. Zero zakażeń. To 'treatment as prevention' - leczenie jako profilaktyka."

"Rozwiązanie dla osób mających stosunki z osobami nieznanego statusu. Działamy, żeby chociaż wizyta u zakaźnika była refundowana - wtedy ludzie będą chętniej korzystać."

"Miałem szczęście - przeszedłem trzy poważne zabiegi, lekarze działali normalnie. Zdarzają się jednak sytuacje: odseparowanie na osobnej sali, podwójne rękawiczki, dziwne zachowania."

"Szczególnie źle w gabinetach stomatologicznych. Paradoks: wielu się nie testuje, więc nie wie o zakażeniu i nie przekazuje informacji. Gdy powiesz o niewykrywalnej wiremii, zaczynają się nerwowe zachowania."

Wbrew stereotypom o "grupach ryzyka":

• 47,9% - nieustalona droga transmisji

• 17,3% - osoby heteroseksualne

"Społeczność queerowa jest lepiej wyedukowana, ale nie idealnie. Kobiety zgłaszają się bardzo późno - nie są świadome, że partner je zdradza. Mężczyźni heteroseksualni to najbardziej zamknięta grupa."

**PKD (punkty konsultacyjno-diagnostyczne):** bezpłatnie, anonimowo, przeszkolony personel

**Test domowy:** zamowtestnahiv.pl - Fundacja Edukacji Społecznej wyśle test, można omówić wynik telefonicznie

"Konsultantami są osoby przeszkolone - pracownicy społeczni, psychologowie. Ankieta w formie normalnej rozmowy, nie klasycznej wizyty lekarskiej."

"Żeby mówić o HIV, trzeba mówić o seksie. Dla Polaków to trudny temat - nikt nas tego nie uczy. Testowanie powinno być w koszyku badań lekarza pierwszego kontaktu."

"Nie widzę korzyści z niebadania się. Widzę mnóstwo korzyści z testowania."